Sheep

Sheep

Sheep Section Sponsored by Lambs 2 Ewe

Click on the category/breed that you wish to enter in the table below to view full details of the classes available, judges, prizes, etc.

Section Secretary

Mr Chris Taylor
Town End Farm
Flush House Lane
Holmbridge
HD9 2QX

07802 910 644

Rules: Holding No. 49/343/8016
Judging commences at 10.30.
All accredited sheep must be accompanied by the green SAC form, which must be in date and handed to the Steward before unloading. No accredited sheep can be unloaded without this form.
Each exhibitor may  show 2 animals per class.
Honley Show is unable to provide any hay or straw for the exhibits.
All vehicles must clear the showground by 9.30am to relevant parking facilities and livestock must remain on the showground until 5.00pm.
Under the terms and conditions of the Show there will be NO movement of motorised vehicles on the Show Field between 9.30am and 5pm.
Large number entries at discretion of Secretary.
All sheep must be owned by the Exhibitor for 60 days prior to the Show.
SAC Approved Facilities for M/V Accredited Flocks.
The Section Secretary’s decision is final

Entry Fee: £5.00 for all classes.  Young Handler classes – no entry fee.
Entries close  28th May
Entry tickets given to exhibitors are two tickets per animal. To purchase additional tickets at the reduced fee, please fill in the relevant section of the entry form. 
Please send SAE with your entry form
An AML form will be sent out with entry passes.

Prize Money: 1st – £25, 2nd – £15, 3rd – £5. Rosettes to 4th place
Trophies:  The Beth Woodhead Trophy to be presented to the Show Champion.
All trophies are perpetual and remain the property of Honley Show Society. They should be returned on or before the day of the Show in good and clean condition.
See breed sections below for other trophies.

Download Entry Form

Hampshire Downs

Judge:
Class 21 – Shearling ram or Ram
Class 22 – Ram lamb – born 2019
Class 23 – Ewe – to have suckled lambs this year
Class 24 – Ewe lamb – born 2019
Class 25 – Group 3 – 2 females, 1 male

Fat Lambs           (Lambs Suitable for a Butcher)

Exhibits must not have been shown in any other category.

Judge:
Class 35 – Single pure bred
Class 36 – Pair pure bred
Class 37 – Single cross bred lambs
Class 38 – Pair cross bred lambs

Lonk

Exhibits must not have been shown in any other class

Judge: TBA
Class 26 – Ram shearling or over
Class 27 – Ram lamb – born 2019
Class 28 – Ewe – to have suckled lambs this year
Class 29 – Ewe lamb – born 2019
Class 30 – Group of 3 – 2 females, 1 male

Any Other Breed

Exhibits must not have been shown in any other class

This Section is kindly sponsored by Drakes Feeds, Honley

Judge: TBA
Class 31 – Ram shearling or over
Class 32 – Ram lamb – born 2019
Class 33 – Ewe – to have suckled lambs this year
Class 34- Ewe lamb – born 2019

The Honley Show Trophy – to be presented to the Champion of this Section

Ryeland

This section is kindly sponsored by Peter Hird Electrical

Judge: Simon Gilbert
Class 11 – Shearling ram or Ram
Class 12 – Ram lamb – born 2019
Class 13 – Shearling or Ewe 
Class 14 – Ewe lamb – born 2019
Class 15 – Group of 3 – 2 females, 1 male

C & S Transport Trophy – for Champion Ryeland

Suffolk

Judge:
Class 6 – Shearling Ram or ram
Class 7 – Ram lamb – born 2019
Class 8 – Shearling or Ewe 
Class 9 – Ewe lamb – born 2019
Class 10 – Group of 3 – 2 females, 1 male

Suffolk Society Rosette – for Suffolk Champion
The Waterhouse Trophy – for Suffolk Champion
The Honley Show Perpetual Trophy – for the Best Local Suffolk (bred within a 15 mile radius)

Texel

These classes are run under the auspices of the Texel Sheep Society Ltd.

Judge:
Class 1 – Shearling ram or ram
Class 2 – Ram lamb – born 2019
Class 3 – Shearling or ewe
Class 4 – Ewe lamb – born 2019
Class 5 – Group of 3 – 2 females, 1 male

British Texel Society rosettes – for the breed champion and reserve.
Whitwam & Haigh Trophy – for the Champion Texel
Melvyn Carr Plate – for the Best Texel Ram

Whitefaced Woodland

These classes are qualifiers for the National Championship to be held at Hope Show.

Judge: Richard Smith
Class 16 – Shearling ram or Ram
Class 17 – Ram lamb – born 2019
Class 18 – Shearling or Ewe
Class 19 – Ewe lamb – born 2019
Class 20 – Group 3 – 2 females, 1 male

The Honley Show Trophy – for the Breed Champion

Young Handler

Judge: 
To be judged after completion of other classes.
Class 39  Age 2 – 6 years
Class 40  Age 7 – 11 years
Class 41  Age 12 – 18 years

The GI CUP – for the Best Young Handler