Cattle

Cattle

Click on the category/breed that you wish to enter in the table below to view full details of the classes available, judges, prizes, etc.

Section Secretary

Mrs C Osborne
Cross Heights
Cross Lane
Scholes
Holmfirth
HD9 1SL
Tel (01484) 684 362 or 07798 853 221

Assistant Secretary

Rebecca Osborne

Rules:
Holding number 49/343/8016
All exhibitors must have Public Liability Insurance.
All animals must be on the Showground by 9.00am and remain until after the Grand Parade. Drivers are asked to cooperate with the Parking steward.
Under the terms and conditions of the Show there will be NO movement of motorised vehicles on the Show Field between 9.30am and 5pm.
Cattle Passports to be given to Cattle Secretary on arrival.
Parade of cattle and trophy presentation at 4pm in cattle judging rings; champions, reserves and rosette winners requested to take part.
All cattle to be tethered to the Society’s standings unless expressly asked to move them by the Cattle Section Secretary or her appointed staff. Exhibitors are responsible for attending to their animals at all times. Hay and straw is NOT provided.
Bulls must be handled by two handlers in accordance with HSE Guidance Notes GS36, ringed and led by bulldogs.
The Society reserves the right to amalgamate or cancel classes depending on entries.
Any animal may be shown in other classes at the discretion of the Section Secretary.
Order of Showing will be in numerical class order.
Judging to commence at 10.30 prompt.
Cattle Secretary’s decision is final.

Entry Fee: £4.00 all classes.
Young Handler Classes 12, 13, 52 & 53– £1
Entries accepted on the day.

Prize Money: 1st – £30, 2nd – £25, 3rd – £15, 4th – £10
Young Handler Classes 1st – £15, 2nd – £10, 3rd – £5, 4th – £2

Trophies: To be competed for annually.
The Holme Valley Beagles Hunt Cup   Awarded to the Best Beast, the property of a farmer over whose ground the Holme valley Beagles have permission to hunt, from any cattle section.

Please note: all trophies and cups are perpetual and remain the property of the HS Society. They should be returned in good, clean condition on or before Show day.

Entry tickets given to exhibitors are two tickets per animal.
To purchase additional entry tickets at the reduced fee, please complete the appropriate section on the Entry Form.

 

DOWNLOAD ENTRY FORM

Any Other Pedigree Beef

Judge: Mr Martin Wilkinson.

Class 1 – Bull any age
Class 2 – Cow in calf or in milk born before 1st January 2014
Class 3 – Heifer born in 2016
Class 4 – Heifer born in 2017
Class 5 – Heifer born in 2018
Class 6 – Calf born in 2019
Class 7 – Pair of animals from above classes
Class 8 – Champion / Reserve Champion Pedigree Beef Animal

Prizes: – The Champion of this section will receive £50 and the Reserve £25 kindly sponsored by Honley Show Society Ltd
The Keith Drake Shield – for the Champion in the Any Other Pedigree Beef Breed Classes
The G Neary Trophy – for the Supreme Champion in the Pedigree Beef Section

Commercial Cattle

Judge: Mr Martin Wilkinson

Class 39 – Heifer any breed or cross
Class 40 – Bullock any breed or cross
Class 41 – Best Butcher’s Bull with calf teeth
Class 42 Best Butcher’s Beast (cannot have been shown in Class 41)
Class 43 – Pair of animals from above classes
Class 44 – Champion / Reserve Champion

Prizes: The Champion of this section will receive £50 and the Reserve £25 kindly sponsored by C M & J M Osborne, Holmfirth.
The David & Beth (Jacob’s Well) Trophy – for the Champion Commercial Beef animal
The James Beever Trophy – for the Best Butcher’s Beast

Dairy

Holstein/Fresian/Jersey/Ayrshire/Shorthorn/Guernsey

This is a points show for the North East England Area Jersey Champion

Judge: TBA

Class 9 – Maiden heifer under 2 years old
Kindly  sponsored by Henderson Optician, Holmfirth T:686060 www.hendersonoptician.co.uk
Class 10 – Cow or Heifer in calf
Class 11 – Cow or Heifer in milk
Class 12 – Best Dairy animal, shown by handler over 12 years old and under 26 years of age.
Class 13 – Best Dairy animal , shown by handler under 12 years old
Please note: Classes 12 and 13 will be judged 50% handling and 50% turn out of handler and calf.
Class 14 – Pair of animals from above classes
Class 15 – Champion / Reserve Champion

Milking facilities available. Please bring your own milking bucket.

Prizes: The Champion of this section will receive £50 and the Reserve £25 kindly sponsored by Westwood Motors (Honley) T: 661511 or 07711 097806
The George Lindley Memorial Trophy – for the Supreme Champion in the Dairy Section
The S Drake & Sons Ltd Cup – for the Best Friesian/Holstein Cow in milk
The Walker & Hollas Ltd Cup – for the Best Friesian/Holstein Cow in calf
The George Thomas Haigh Cup – for the Best Ayrshire in Show
The Longley Farm Cup – for the Champion Jersey
The Younger Handlers Dairy Trophy

Dexter

Judge: Mr Stephen Adcock

Class 31 – Calf under 1 year old on day of Show
Class 32 – Maiden heifer under 18 months old on day of Show
Class 33 – Heifer in milk or calf
Class 34 – Cow dry with 3rd or later calf
Class 35 – Cow in milk with 2nd or later lactation
Class 36 – Bull over 1 year old on day of Show
Class 37 – Pair of animals from above classes
Class 38 – Champion / Reserve Champion

Prizes: The Champion of this section will receive £50 and the Reserve £25
The William Sykes & Son Cup – for the Champion Dexter

Hereford

This is a points show for the North England Hereford Bull and Female of the Year.

Judge: Mr B Coates

Class 16 – Bull born before 1st January 2018
Class 17 – Bull born after 1st January 2018
Class 18 – Cow in calf or in milk born before 1st January 2017
Class 19 – Heifer born after 1st January 2013 and before January 2018
Class 20 – Heifer born on or after 1st January 2018
Class 21 – Pair of animals from above classes
Class 22 – Champion / Reserve Champion

Prizes: The Champion of this section will receive £50 and the Reserve £25 kindly sponsored by Goldthorpe’s Corn Mill, Penistone T: 01226 762180
The Honley Show Society Perpetual Rose Bowl – for the Champion Hereford

Highland

Judge: Mr David Haighton

Class 23 – Bull any age
Class 24 – Cow in calf or milk born before 1st January 2015
Class 25 – Heifer born in 2016
Class 26 – Heifer born in 2017
Class 27 – Heifer born in 2018
Class 28 – Calf born in 2019
Class 29 – Pair of animals from above classes
Kindly Sponsored by Joseph & Alfie Lumb at Scholes J&I School
Class 30 – Champion / Reserve Champion

Prizes: – The Champion of this section will receive £50 and the Reserve £25 kindly sponsored by Osborne Construction Tel 01484 684899 osborne-g@sky.com
The Perfitt & Hardcastle (Solicitors) Cup – for the Champion Highland
The NW Price Cattle Trophy – for the Best Homebred Highland
The David Mitchell Design Trophy – for the Best Highland Calf
The Alan & Mary Redfern Trophy in memory of ‘the Rigg Fold’  – for the Best Pair of Highland Cattle
The Alf Green Memorial Trophy – for the Best Highland Yearling

Native Pure Breed

Judge: Chris Page

Class 45 – Cow in calf or calf at foot born before 1st January 2015
Class 46 – Maiden heifer born after 1st January 2015
Class 47 – Heifer in calf
Class 48 – Bull of any age
Class 49 – Champion / Reserve Champion
Prizes; The champion of this section will receive £50 and the Reserve £25 kindly sponsored by Sheila, Lee, Andrew, Chris, Katie, Ava and Lila Turner
The Allen Turner memorial trophy – for the Champion Native Pure Bred Animal

Young Handlers

Judge: Mr Martin Wilkinson

Class 50 – Beef calf and handler  (Handler to be under 15 years)
Class 51 – Beef animal and handler (Handler 15-26 years)
Kindly sponsored by  Lynne Rutter and Andy Bamforth, Honley
Prizes: The David Brown Tractors Trophy – for the Best Beef Handler
The Lloyd Osborne Trophy – for the best beef handler under 15 years of age